středa 16. ledna 2019

Zařizování bytu 1. díl

Zdravím vás,
minulý rok jsme koupili byt a tak mě napadlo, že bych mohla sepsat rady, které by vám mohly při hledání vašeho bydlení pomoct.

1. Finance
První na co musíte myslet dříve než začnete uvažovat o bydlení je dostatek svých vlastních zdrojů nejen na vybavení bytu, ale na samotnou hypotéku. Předpokládám, že ne každý má na kontě 2 miliony, aby si mohl nemovitost koupit. To hovořím, ale pouze o případě pokud chcete koupit byt, hodnota při koupi domu je nad 2 milióny.

Ale vraťme se k tématu. Pro sjednání hypotéky potřebujete svých 20% z hodnoty nemovitosti + odměna realitní kanceláři + 4% daň z nemovitosti, kterou musíte při koupi bytu/domu odvést finančnímu úřadu v místě pod kterou spadá nemovitost. Pokud nemáte dostatek svých vlastních prostředků tak bych v rámci klidného spánku a splácení šla do hypotéky až je budete mít. Můžete si i půjčit, ale to je splácení navíc. A určitě se nechcete plácat z výplaty do výplaty a půjčovat si po rodině, protože by jste s financemi nevyšli.

2. Požadavky
Pokud máte našetřeno, je na čase si rozhodnout co vlastně chcete. Pokud plánujete děti volila bych spíše koupi většího bytu 3+1 a více. Např. chcete si později koupit dům tak teď by vám stačila 2+1? V dnešní době už 2+1 je jen o pár tisíc levnější než 3+1 to bych už si raději koupila větší a navíc nikdy nevíte co se stane a pak se může váš sen na dům rozplynout a posunout o několik desítek let. Taky rozmýšlejte lokalitu, jestli byt má mít balkon či lodžii, jaké patro a co máte v okolí. Myslete i na tyto detaily.

Např. my jsme hned věděli, že chceme 3+1 aspoň 70 m², s lodžií, prvně jsem nechtěla vyšší patro než 4, ale nakonec mi ta výška nevadí a máme nádherný výhled. Ale max.patro pro nás bylo 11. Pak lokalita ta byla jasná, nikde není bezpečno, ale taky jsme chtěli klidnou čtvrť kde je hodně zeleného, jsou kolem hřiště, škola a školka a jako bonus máme blízko tramvaj, vlakové nádraží cca 15 minut, obchody, banky atd. 


3. Výběr banky
My jsme zjišťovali a srovnávali v různých bankách nakonec jsme zvolili možnost stavebního spoření, ale u toho pozor platíte dvakrát. Jednu na spoření a druhou na splácení hypotéky. Měli jsme situaci kdy se podmínky hypoték zhoršovaly a já byla na mateřské. Chce to jen říct svou situaci a najít nejvhodnější řešení. A taky jsme chtěli prvně hypotéku a potom hledat. Opačné řešení je složité, protože nevíte s jistotou zda vám hypotéku schválí, zda realitní kancelář tak dlouho počká, pro prodávající je lepší kupující co už peníze má. Nezapomeňte i na tohle pohlížet.

Jste ochotni dát rezervační poplatek a pak nervózně čekat zda vám hypotéku schválí? A pamatujte i na fakt, že rezervační smlouva je třeba na měsíc a co když se hypotéka nestihne vyřídit včas?

4. Výběr poradce pro koupi
Pokud kupujete nemovitost na svou pěst počítejte s tím, že budete mít více papírování. Jako jsou vyhotovení kupních a vklady na katastr - což není složité, ale musíte mít dobře napsaný formulář. Potom vyřízení úschovny a spoustu dalšího. My jsme si vybrali realitní kancelář co vše dělala za nás. Doporučili nám ji přímo na pobočce modré pyramidy.

5. Nemovitost
Máte vyhlídnutých pár nemovitostí? Věřte nebo ne, ale nabídka nemovitostí je jako sleva v Kauflandu, kdo přijde dřív ten bere a kdo později tak nemá. Pokud vybíráte na vlastní pěst tak vám to zabere hodně času obvolat realitní makléře a domluvit si schůzku. Někdy ani tu nestihnete, protože vám realitní makléř řekne, že už je nemovitost rezervována nebo se mu nemůžete dovolat.

My jsme prvně měli několik takových telefonátů, než jsme zvolili poradce, který za nás obvolával, i když my jsme si koupili hned první nemovitost, kterou jsme s ním řešili, ale to jsme ve většině vyjímka.

6. Dokončení procesu
Pokud už máte hypotéku a vybraný byt. Čeká vás podpis rezervační smlouvy, kupní smlouvy, smlouvy o úschovně a podávání vkladu na katastr nemovitostí. Pak už jen čekáte až uběhne 20 dní, které jsou právně dané a chrání tak prodávajícího se který se může vyjádřit k zápisu, v případě,že někdo chce podvodně zapsat nemovitost do jeho vlastnictví. A pak se můžete stěhovat a užívat si vlastního bydlení. Do 3 měsíců pak musíte na finančním úřadu podat přiznání z nabytí nemovitosti a každý rok podávat přiznání k dani z nemovitosti.


Snad jsem na nic nezapomněla.V komentářích se můžete ptát na otázky co by vás ještě zajímalo.

Mějte se krásně a usmívejte se
Paulie

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem na blogu

Ahoj vítám vás na novém blogu. S novým rokem chci nový nepopsaný list a proto jsem založila tento blog. Chtěla bych být co nejvíce aktivní ...